Jarzembinski OgrodyOferujemy projektowanie, zakładanie oraz pielęgnację ogrodów i terenów zieleni w szerokim zakresie.1
jesteśmy na facebook


Poradnik

Jak założyć ogród ?

scroll down
next

Aby założyć ogród przede wszystkim trzeba mieć pomysł jak miałby on wyglądać. Ważne jest aby zaplanować gdzie mają być bruki, gdzie teren rekreacyjny, gdzie trawnik a gdzie rabaty roślinne i mała architektura. Poprzez projekt budujemy ogród w stylu który nam się podoba. Dobieramy rodzaj i kolor bruków, wygląd małej architektury, krztałt linii rabat i trawnika, gatunki roślin

Mając już koncepcję kształtujemy i wyrównujemy teren. Na tym etapie ważne jest ustalenie czy działka nie leży na terenie podmokłym. W takim przypadku należy założyć odpowiedni system drenaży i odprowadzić nadmiar wody z działki. Następnie powinniśmy wykonać wszelkie prace brukarskie i budowlane typu ścieżki, murki, place rekreacyjne.

Jeżeli przewidujemy montaż automatycznego systemu podlewania trawnika i roślin ozdobnych w naszym ogrodzie to powinniśmy go montować właśnie na etapie kształtowania terenu.

Kolejną czynnością jest przygotowanie podłoża pod trawnik i rabaty roślinne. Grunt powinien być odchwaszczony i oczyszczony z kamieni oraz odpadów budowlanych.

Następnie wydzielamy miejcsce na kompozycje roślinne oddzielajac je od przyszłego trawnika obrzeżem, palisadą itp.

Kupując rośliny ozdobne wybieramy te które są zdrowe, mają odpowiedni kolor i silny korzeń. Dobierając rośliny do swojego ogrodu musimy pamietać o dopasowaniu gatunków do naszego klimatu i panujacych warunków w naszym ogrodzie ( miejsca zacienione czy słoneczne, srogie zimy, itp, ). Rośliny sadzimy w doły zaprawione torfem i ziemią urodzajną dobierając odpowiednią kwasowość ziemi do wymagań danej rośliny. Doły silnie podlewamy by korzeń rośliny miał dużo wilgoci.

Po posadzeniu roślin kompozycję najlepiej wyścielić włókniną lub tkaniną ściółkarską którą obsypujemy korą sosnową lub grysem ozdobnym.

Kolejnym krokiem w budowie ogrodu jest założenie trawnika.Ważne jest przygotowanie żyznego i bogatego w składniki pokarmowe podłoża, najlepiej rozsypać warstwę 10cm ziemi urodzajnej. Dobrze jest rozłożyć siatkę przeciw kretom którą przysypujemy warstwą 3 - 5cm ziemi. Ziemię kilka raza grabimy i walcujemy. Następnie wysiewamy nasiona trawy które mieszamy z glebą i walcujemy. Możemy również rozłożyć gotowy trawnik z rolek który daje nam natychmiastowy efekt.

Mając już ogród ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody roślinom jak i trawnikowi. Nasiona a później źdźbła trawy do wzrostu potrzebują dużo wilgoci tak samo jak rośliny ozdobne aby dobrze się ukorzenić w ziemi muszą być podlewane.

Zobacz również

arrow

Architekci ogrodów – Kontakt

Jarzembiński Ogrody to firma tworzona przez ludzi z pasją. Od kilkunastu lat zajmujemy się projektowaniem ogrodów i kształtowaniem terenów zielonych. Każde zlecenie realizujemy z twórczym zapałem, dlatego klienci mogą zawsze liczyć na indywidualne podejście z naszej strony. Zapraszamy klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych z Gdańska, Gdyni oraz innych miast województwa pomorskiego do skorzystania z naszych profesjonalnych usług ogrodniczych.

logo

ins facebook vim

Adres:

Borowiec 64

83-320 Sulęczyno

Telefon kontaktowy:

502 292 769

58 684 47 08

Email:

eden11@tlen.pl

Strony internetowe - odee.pl