Jarzembinski OgrodyOferujemy projektowanie, zakładanie oraz pielęgnację ogrodów i terenów zieleni w szerokim zakresie.1
jesteśmy na facebook


Poradnik

jak dbać o rośliny i trawnik?

scroll down
next

Mając ogród wiemy jak wiele wymaga on od nas pracy i wysiłku by rośliny były zdrowe, ładne i pełne wigoru. Ważne jest przygotowanie ogrodu do sezonu wegetacyjnego. Na wiosnę niektóre rośliny musimy oczyścić, to znaczy usunąć zeszłoroczne kwiatostany, usunąć zeszłoroczne zeschnięte częsci nadziemne bylin, oczyścić rabaty roślinne z nadmiernie nagromadzonych zeszłorocznych liści.

Ważną rolę w pielęgnacji naszego ogrodu odgrywa przycinanie roślin ozdobnych.W drzewkach owocowych i drzewach liściastych przeprowadzamy tzw prześwietlanie i cięcia pielęgnacyjne. Możemy przycinać rośliny iglaste jak i liściaste które w miarę cięcia z roku na rok bedą bardziej gęste i okazałe.

W ogrodzie musimy znać rośliny i wiedzieć które wolno, a których nie wolno ciąć.

Pamiętać jednak należy że nie wszystkie rośliny które lubią być przycinane mogą być cięte w tym samym okresie wegetacyjnym, np. rośliny kwitnące powinno się przycinać po zakończeniu kwitnienia. Niektóre powinno się przycinać wiosną a niektóre jesienią.

Ważne jest odżywienie i zasilenie roślin ozdobnych w niezbędne składniki pokarmowe które sprawią że nasze rośliny będą miały odpowiedni kolor, bogato będą kwitły, będą miały silne łodygi, liście i korzeń, będą bardziej odporne na choroby i szkodniki. Możemy więc zasilić rośliny ozdobne poprzez glebę mieszając z nią obornik oraz torf o odpowiednim odczynie PH,. Warto również zastosować nawozy mineralne w postaci granulek które także najlepiej wymieszać z glebą. Można zastosować również nawożenie dolistne odpowiednio skondensowanymi nawozami płynnymi.

Rośliny ozdobne w naszych ogrodach są narażone na choroby oraz szkodniki które je niszczą. Należy temu przeciwdziałać stosując środki ochrony zapobiegawcze ( przeciwdziałamy wystąpieniu choroby ) jak i interwencyjne ( choroby i szkodniki już wystąpiły ).

Nasze rabaty należy też odchwaszczać, dbać o to by chwasty nie robiły konkurencji dla naszych roślin i nie wyciągały składników pokarmowych. Najczęściej odchwaszczamy rabaty mechanicznie wyrywając chwasty wraz z korzeniem oraz spulchniamy podłoże chaczką co sprzyja zarazem napowietrzaniu podłoża.

W trawniku ważne jest wykonanie przede wszystkim na wiosnę wertykulacji, czyli wygrabianie suchych żdźbeł trawy, nacinanie darni i jej napowietrzanie. Czynność tą można powtarzać w ciągu okresu wegetacyjnego. Na wiosnę trzeba ocenić czy trawnik nie jest nadmiernie przerzedzony, w takim przypadku warto dosiać nasion trawy.

Ważne dla istnienia trawnika jest jego nawożenie. Nawozy mineralne powinniśmy dobrać indywidualnie zależnie od podłoża na którym mamy trawnik. Niektóre podłoża są bogate w składniki pokarmowe a niektóre mniej zasobne. Nawozić trawnik powinniśmy kilka razy w okresie wegetacyjnym.

Koszenie trawnika jest ważną czynnością która pozwala na utrzymanie gęstości darni. W sezonie wegetacyjnym trawnik powinniśmy kosić minimum co 5 - 8 dni na wysokość żdźbeł 2 - 3cm. Jeżeli trawnik jest zachwaszczony to należy zastosować środek chwastobójczy.

Kolejnym elementem składowym na ładny wygląd naszego trawnika jest jego nawodnienie. W okresie wegetacyjnym gdy mało jest opadów naturalnych powinniśmy podlewać trawnik, wtedy zachowuje on swój efektowny wygląd i prawidłowo rośnie.

Zobacz również

arrow

Architekci ogrodów – Kontakt

Jarzembiński Ogrody to firma tworzona przez ludzi z pasją. Od kilkunastu lat zajmujemy się projektowaniem ogrodów i kształtowaniem terenów zielonych. Każde zlecenie realizujemy z twórczym zapałem, dlatego klienci mogą zawsze liczyć na indywidualne podejście z naszej strony. Zapraszamy klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych z Gdańska, Gdyni oraz innych miast województwa pomorskiego do skorzystania z naszych profesjonalnych usług ogrodniczych.

logo

ins facebook vim

Adres:

Borowiec 64

83-320 Sulęczyno

Telefon kontaktowy:

502 292 769

58 684 47 08

Email:

eden11@tlen.pl

Strony internetowe - odee.pl